Skandāls dižciltīgā ģimenē
Pirms atņemat savu dēlu, paņemiet vēl vienu!
– Es tevi nolādēšu. Es atņemšu mantojumu. Es jūs nosūtīšu uz tālu garnizonu. Brat. Un tas ir mans dēls!
Mariuss, protams, cerēja stāties pretī tēva dusmām, taču nedomāja, ka tās būs tik spēcīgas. Svilpojošais, tikko dzirdams čuksts vairāk izklausījās pēc čūskas svilpiena, nevis pēc cilvēka balss – droša ārkārtēja niknuma pazīme. Sieur Gont del Marre nekad nepacēla balsi, uzskatot to par nepiedienīgu karaliskās ģimenes radiniekam, un, jo dusmīgāks viņš kļuva, jo klusāk viņš runāja. Kas neklausa, tas ir vainīgs.
Vārdi izplatījās kā smaga indīga gāze, apvijās un nosmaka, Mariusa tempļos zvanīja, un viņš gribēja elsties pēc gaisa, kā no ūdens izmesta zivs. Un pēkšņi tēvs gandrīz nesavaldījās, viņa bezkaislīgajā balsī atskanēja tērauds:
– Kauns ģimenei, senči griežas savos kapos!
Apsēstība pazuda, kļuva vieglāk elpot, it kā orkāna vēja brāzma aiznestu indi – bet cik ilgi?
«Es zinu, ka viņi neapgāžas,» Mariuss necieņā iebilda. – Un tu, tēvs, labāk iedomājies, kādu labumu ģimenei dos, ja tu sirsnīgi aprunāsies ar senčiem. Viens vecvecvecvectēva dārgums ir ko vērts! Un tie dīvainie mājieni par karalisko pateicību jūsu otrā brālēna dienasgrāmatās? Kā ir ar jūsu tēva slepenajiem paņēmieniem, kurus viņš nepaguva jums iemācīt? Un cik vēl senči paņēma līdzi aiz Robežas, kas varētu būt noderīgi klanam? Un tu – «Es atņemšu tev mantojumu»! Jā, un atņem man, es lūgšu vectēvam no mātes puses aizsardzību!
Mariusa balsī aizvainojums kļuva skaidrāks un skaļāks, viņa vaigos uzliesmoja nervozs sārtums, viņa tumšajos, militārā stila īsajos matos kā zaļas purva gaismiņas uzliesmoja un sprakšķēja maģija. Taču ievērojamā maģiskā spēka pierādījums nepavisam neiepriecināja augstdzimušo Sieur Gont del Marre.
Kāpēc būt laimīgam? Tāpēc, ka mantinieks un, diemžēl, vienīgais dēls, ar augstāku spēku piekrišanu, ir dzimis burvis? Un būtu jauki, ja viņš būtu arī kaujas burvis, elementālists vai vismaz empāts – šādas dāvanas var viegli apvienot ar kalpošanu kronim un ar klana paaugstināšanu. Bet nekromants! Pah-pah, lielvalsts aizliedz! Un, ja, kā tēvs pavēl, aizmirst par nolādēto dāvanu, tad viņš, redz, nolēma mācīties! Un es pat atradu mentoru, neprasot tēvam!
Godīgi sakot, tieši ar savu mentoru mantinieks parādīja sevi kā diezgan labu: meistars Turvons gāja cauri viņu apvidum, ne visiem būtu bijis laika sacelt tādu traci. Ejiet un atrodiet meistaru nekromantu, kurš ir gatavs pieņemt mācekli. Visā pasaulē tādu ir varbūt ducis vai pat mazāk, bet valstībā tikai viens. Un, godīgi sakot, savas dvēseles dziļumos sers Gonts to ļoti labi saprata. Kā arī iespējamās priekšrocības, meklējot vectēva un vecvectēva slēptuves un noslēpumus. Bet dēls ir nekromants!
Bet, lai ko teiktu, dēls. Vienīgais. No meitām nevar sagaidīt dzimtas līnijas turpināšanu, viņas dosies pie vīra ģimenēm, un vispār atteikšanās no pirmdzimtā, dzimtas vārda pēcteča, un pieņemt znotu ir daudz. sliktāk, nekā ļaut dēlam mācīties ne visai piemērotā veidā. Tas ir «nav gluži», nevis «nemaz…» – maģija, galu galā, nevis kaut kāda čikāns vai, nedod Dievs, tirdzniecība. Un sieva, lai arī neiejaucas dēla audzināšanā, mīl viņu un neļaus viņu padzīt. Cīnīties ar sievu un meitām, kas dievina viņa brāli – nē, viņš joprojām ir prātīgs! Miers ģimenē ir vairāk vērts nekā izdabāt spārdošai atvasei.
«Labi,» sers Gonts gandrīz pārliecinoši sacīja. – Es neteikšu, ka, manuprāt, tas ir pareizi, bet…
«Pieņemams» būs pilnīgi pietiekami, ieteica Mariuss.
Bet tad ideja par vairošanos beidzot nonāca pie loģiskā secinājuma, un Sieur Gont atkal iekrita svilpt dusmās.
– «Pieņemami»? Kā jūs pasūtīsit meklēt līgavu? Kura meitene piekristu piesiet savu sirdi nekromantam? Es neļaušu ģimenei izgaist. Ne viens, ne otrs. Aiz muguras. Kas.